Frankowicze coraz liczniej decydują się z wystąpieniem na drogę prawną przeciwko bankom. Orzecznictwo sądowe ukształtowało się dla kredytobiorców bardzo pozytywnie – w ogromnej większości przypadków umowy z bankami zostają unieważnione. Zdecydowanie, Frankowicze w 2022 roku powinni pozwać bank o odfrankowienie lub unieważnienie kredytu frankowego. Ze względu na rosnący kurs CHF, z każdym kolejnym rokiem starty Frankowiczów będą coraz większe. W unieważnieniu umowy frankowej może pomóc Frankowiczom wyspecjalizowana w sprawach frankowych kancelaria prawna.

Wyroki Sądów 2021/2022 a Frankowicze

Wyroki 2021

16 lutego 2021 roku – Sąd Najwyższy uznał “teorię dwóch kondykcji”. Teoria ta oznacza, że każde roszczenie o wydanie korzyści należy traktować niezależnie. Każda ze stron ma własne roszczenie o zwrot spełnionego świadczenia. Bank rości o zwrot kwoty wypłaconego nominalnie kredytu, a kredytobiorca o zwrot wszystkich świadczeń spełnionych na rzecz banku

29 kwietnia 2021 roku – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał Sąd Najwyższy jako właściwy do wskazania od kiedy biegnie termin przedawnienia roszczeń banku i wskazał jakie skutki wiąże ze sobą nieważność umowy. TSUE orzekło również, że nieuczciwego zapisu umowy, nie można zmienić aneksem.

18 listopada 2021 roku – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że mechanizm indeksowania zawarty w umowie frankowej powinien być mechanizmem transparentnym, aby konsument znał mechanizm ustalania kursu waluty, a bank nie robił tego jednostronnie. Wyrok potwierdził również, że nieuczciwa klauzula nie może zostać zastąpiona nową, nawet jeśli obie strony wyrażą na to zgodę.

Wyrok TSUE z 8 września 2022 roku

TSUE zatwierdził, że umowa zawierająca niedozwolone zapisy nie może zostać poprawiona poprzez zmianę tychże zapisów, tylko musi ona zostać unieważniona. Jedynym wyjątkiem na zmianę zapisów w umowie jest zgoda Frankowicza na ingerencję w umowę — co umożliwia odfrankowienie kredytu. TSUE ustalił również, że termin przedawnienia umowy liczony jest od momentu, w którym konsument dowiedział się o nieważności swojego kredytu i złożył np. reklamację do banku.

Jak wybrać kancelarię Frankową?

Najlepszy ranking kancelarii frankowych zawsze składa się z doświadczonych prawników, którzy orientują się w prawie bankowym i kredytach frankowych. Frankowicze, chcąc uwolnić się od problemu jakim jest kredyt frankowy rozważają podjęcie się procesu przeciwko bankowi. Wybór odpowiedniej kancelarii do przeprowadzenia sprawy frankowej jest kluczowy, ponieważ bank można pozwać tylko raz w celu stwierdzenia nieważności umowy. W tym przypadku, wielu osobom przychodzi na myśl ranking kancelarii frankowych.

Aby ją wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów:

  • wybór kancelarii adwokackiej lub kancelarii radcowskiej

Dzięki temu mamy pewność, że naszą sprawą zajmie się doświadczony prawnik, który posiada niezbędną wiedzę i umiejętności związane ze sprawą. Ponadto jesteśmy objęci ubezpieczeniem również na wypadek, gdyby nasz prawnik zawiódł lub popełnił błąd. Dzieje się tak dlatego, że każdy adwokat i radca prawny musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

  • doświadczenie kancelarii w prowadzeniu spraw frankowych

Kontaktując się z daną kancelarią po raz pierwszy, należy zapytać, ile spraw frankowych prowadzi kancelaria frankowa i jakie są jej wyniki. W szczególności należy zapytać, ile spraw zostało wygranych, a ile przegranych. Tutaj należy pamiętać, że nie liczy się ilość, a jakość.

  • opinie klientów kancelarii

Warto postarać się odszukać w zasobach internetu opinie na temat działalności danej kancelarii. Mogą być one bardzo pomocne w podjęciu decyzji o podjęciu współpracy z daną kancelarią lub w przygotowaniu pytań na pierwsze spotkanie z prawnikami.

  • podejście do klienta

Kolejnym czynnikiem, który powinien wpłynąć na naszą decyzję, jest to, jak kancelaria frankowa podchodzi do klienta. Im w bardziej indywidualny sposób, tym lepiej. W takim przypadku mamy pewność, że nasza sprawa zostanie dokładnie przeanalizowana, a prowadzący sprawę prawnik pozna jej szczegóły.

  • cena (cena usług często idzie w parze z jakością)

Prawnik powinien poinformować o wszelkich opłatach związanych z jego usługami, ale także z całym procesem, np. o kosztach opłaty sądowej. Wszystkie koszty muszą być wyrażone w umowie.

Przebieg sprawy frankowej

Jeśli czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej kredyt we frankach szwajcarskich uprzykrza Ci życie i zastanawiasz się nad taką kwestią jak ranking kancelarii frankowych. Jeśli jesteś zainteresowana/y pozbyciem się tego problemu poprzez podjęcie współpracy z doświadczoną kancelarią z zakresu prawa bankowego i kredytów frankowych — skontaktuj się z nami za pomocą formularza, który wyświetli się po kliknięciu w “SKONTAKTUJ SIĘ” na stronie głównej.

Jeśli zastanawiasz się jakie są etapy sprawy frankowej:

  • analiza prawna umowy CHF
  • podpisanie umowy o prowadzenie sprawy frankowicza
  • wysłanie reklamacji do banku, analiza biegłego
  • złożenie pozwu przeciwko bankowi, w którym posiadasz kredyt frankowy
  • proces sądowy w Twojej sprawie frankowej
  • rozliczenie z bankiem, czyli doprowadzenie sprawy do końca

Ile kosztują usługi kancelarii w sprawie Frankowiczów?

Wiele osób chcących pozbyć się kredytu frankowego pyta, jakie są tego koszty prawne. Ile kosztuje przygotowanie pozwu przez kancelarię, który w dalszych etapach pozwoli na unieważnienie lub odfrankowienie kredytu. Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje adwokat w sprawie frankowiczów, ponieważ konkretne stawki mogą różnić się w zależności od kancelarii. Kalkulator frankowy to bezpłatne narzędzie przygotowane przez Kancelaria Pledziewicz, pozwalające na wstępne zweryfikowanie sytuacji finansowej klientów, posiadających kredyty waloryzowane kursem franka szwajcarskiego – sprawdź.

Czytaj na wprost.pl