Kurs franka szwajcarskiego stale rośnie. Nie warto więc zwlekać i przepłacać za kredyt frankowy. Już teraz podejmij decyzję o rozwiązaniu problemu z kredytem frankowym. Co z nim zrobić? Wyjść z tej sytuacji mamy do dyspozycji kilka. Wszystko zależy od ogólnej weryfikacji i opłacalności sposobu, który będzie dla nas najlepszy. 

Kredyt frankowy

Na początku lat dwutysięcznych kredyt we frankach był niezwykle popularną formą kredytu. Dla wielu osób stanowił jedyną szansę na zakup własnego mieszkania. Niskie oprocentowanie sprawiało, że Polacy bardzo chętnie podpisywali z bankami umowy kredytowe. Jednak kredyt frankowy nie okazał się być ich życiową szansą. Niekorzystna sytuacja na rynku światowym spowodowała, że obecnie Frankowicze mają do spłaty o wiele większy kredyt niż w dniu podpisywania umowy. 

Z pomocą Frankowiczom nadchodzą kancelarie, które sprawnie przeprowadzają ich przez prawny proces wywiązania się z kredytu frankowego. Na pożegnanie kredytu frankowego jest kilka sposobów. Nie każdy jest jednak tak samo opłacalny z punktu widzenia kredytobiorcy. Od podjęcia słusznej decyzji i analizy sytuacji prawnej zależy to, ile pieniędzy odzyskasz z nadpłaty kredytu. W doborze podjęcia działań prawnych pomaga kancelaria prawna i pracujący w niej radcy prawni. Są to osoby, które mają styczność z tematem kredytów frankowych na co dzień i wiedzą jak postępować, aby przynieść jak największą korzyść swoim klientom.

Wybór odpowiedniej kancelarii jest kluczową sprawą w walce z pozwanym bankiem. Dzięki doświadczonej kancelarii mamy większe prawdopodobieństwo na sprawę zakończoną sukcesem. Walka toczy się o Twoje pieniądze, a proces sądowy przeciwko bankowi, z którym posiadasz umowę. Co więcej, można go wytoczyć tylko raz. Właśnie z tego powodu Frankowicze powinni rozsądnie wybierać kancelarię prawną, z którą współpracują. Doświadczenie i komunikacja między prawnikami a Frankowiczem gwarantują wygraną. 

Kredyt frankowy co z nim zrobić?

Rozważając uporanie się z kredytem frankowym mamy kilka możliwości, aby go przekształcić lub unieważnić całkowicie. Oto kilka z nich: kredyt we frankach-co robić?

  • nie podejmować żadnych działań-spłacać dalej kredyt frankowy nadpłacając raty i tracąc przy tym dużą kwotę pieniędzy, której w tym przypadku możemy nigdy możemy nie odzyskać, jeśli nie wejdziemy na drogę prawną. 
  • podpisać ugodę z bankiem-z niektóre banki oferują możliwość mediacji i zawarcia ugody 
  • spłacić zadłużenie-jeśli już spłaciliśmy nasz kredyt, nadal mamy szansę pozwać bank
  • zastosować odfrankowienie kredytu 
  • unieważnić umowę kredytową 

Ugoda z bankiem 

Jedną z możliwości rozwiązania problemu, gdy konsument posiada kredyt we frankach jest zawarcie ugody z bankiem, który udzielił nam kredytu. Z związku z sytuacją, gdzie do sądu trafia coraz więcej pozwów, banki próbują się ratować i proponują ugody z Frankowiczami. Ma być to rozwiązanie, które będzie korzystne dla kredytobiorcy i jednocześnie również dla banku. Jakie banki oferują ugody frankowe? Porozumienie z Frankowiczami chcą osiągnąć między innymi Bank PKO BP, Bank Millennium, mBank, ING Bank Śląski czy też Bank BNP Paribas. 

Czy podpisanie ugody z bankiem jest korzystne dla Frankowicza? Zazwyczaj ugoda z bankiem polega na przewalutowaniu kredytu frankowego na złotówkowy. Zamiast wskaźnika LIBOR, trafia wskaźnik WIBOR. Taka propozycja padła od banku PKO BP S.A., kiedy to ten bank w październiku 2021 zaczął wprowadzać specjalny program ugód dla Frankowiczów. Banki oferują mediacje, które dla kredytobiorcy są bezpłatne. Jednak oprócz tego, że kredyt będzie w złotówkach, nic więcej nie ulegnie zmianie – okres kredytowania, wszelkie opłaty prowizje czy składki ubezpieczeniowe pozostaną tak jak wcześniej. Można zatem już wyciągnąć wnioski, że o wiele bardziej opłacalne jest pozew do sądu i walka o odzyskanie wszystkich nadpłaconych pieniędzy. 

Jakie jeszcze ugody proponują banki? 

ING Bank Śląski proponuje ponowne przeliczenie kredytu od dnia jego uruchomienia, tak jakby od początku był wyrażony w złotówkach. Natomiast Millennium Bank oferuje przeliczenie tylko kwoty kapitału, która nie została do tej pory spłacona. Nie są to idealne rozwiązania dla  Frankowiczów. Czy zatem ugoda z bankiem się opłaca? Ugodę możemy rozważyć, jeśli nie chcemy wchodzić na drogę sądową z bankiem i oczekujemy szybszego rozwiązania. Przed podjęciem takiej decyzji rozważmy jednak korzyści wynikające z pozwania banku. 

Unieważnienie umowy czym jest? 

Ogólnie mówiąc unieważnienie umowy frankowej sprawia, że jesteśmy w sytuacji, jakbyśmy wcześniej nigdy nie podpisali umowy na kredyt we frankach szwajcarskich. Unieważnić możemy zarówno kredyt denominowany jak i indeksowany. Frankowicz oczywiście musi oddać kwotę jaką otrzymał od banku w ramach zawarcia kredytu. Korzystny jest fakt, że nie trzeba już płacić odsetek ani prowizji. Bank natomiast musi oddać kredytobiorcy wszystkie środki, jakie do tej pory wpłacił Frankowicz. 

Takie rozwiązanie wydaje się być dla Frankowiczów najbardziej opłacalne, gdyż nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Frankowicz nie straci nieruchomości, na którą kilka lat temu wziął kredyt. Unieważnienie umowy rozwiąże sprawę kredytową i Frankowicz będzie wolny od kredytu. 

Odfrankowienie kredytu 

Wszyscy kredytobiorcy, którzy wpadli w pułapkę kredytu frankowego mają również możliwość odfrankowienia kredytu. Na czym ten proces polega? Umowy frankowe zawierają zapisy, które nie powinny być wykorzystywane w umowach. Określa się je jako klauzule abuzywne. Odfrankowienie kredytu polega na usunięciu z klauzuli informacji o indeksacji do obcej waluty, w naszym przypadku do franka szwajcarskiego. Taka klauzula to nawiązanie do kursu kupna i sprzedaży obcej waluty, które są oparte na tabelach sporządzanych przez banki. Frankowicz odzyskuje swoje nadpłacone raty, a także zmniejsza swoje zadłużenie. Frankowicz po odfrankowieniu kredytu posiada kredyt złotówkowy. 

Która ścieżka będzie odpowiednia dla Ciebie? Skontaktuj się z nami już dziś, żeby skonsultować swoją sytuację frankową. Czekamy na Ciebie.

Czytaj na wprost.pl